Rodzaje kotew chemicznych

22.11.2013
Na rynku można znaleźć różne rodzaje typów kotew chemicznych - żywicznych. Od ich składu chemicznego zależą ich właściwości.

Wyróżniamy 2 rodziny żywic; katalityczne i nie-katalityczne. Żywice katalityczne używają systemu 2 komponentowego w stosunku ilościowym katalizatora do żywicy 10:1. W tym systemie katalizator inicjalizuje proces chemicznego utwardzania. W tym także przypadku reakcja chemiczna zachodzi wtedy, gdy jakakolwiek ilość katalizatora jest w kontakcie z żywicą. Zaletą tej sytuacji jest to, że dokładne zmieszanie żywicy z katalizatorem nie jest tak bardzo krytyczne dla właściwego zajścia reakcji. Żywice katalityczne do kotwienia chemicznego można dalej podzielić ze względu na formulację producentów na następujące najbardziej popularne typy:

Każda z powyższych charakteryzuje się innymi zaletami w obrębie charakteru pracy, przeznaczenia, wytrzymałości oraz przenoszenia obciążeń. Różnice występują w samych formułach żywic opracowywanych przez producentów w celu uzyskania określonych parametrów produktu, np.: do wysokich obciążeń, niski obkurcz, bez styrenu, do wysokich, niskich temperatur, wolno lub szybko utwardzalna, gęsta lub płynna itd. 

Żywice niekatalityczne występują zazwyczaj w stosunkach mieszania 1:1 lub 3:1 i utwardzają się tylko wtedy, gdy dokładna ilość obydwu komponentów jest w bezpośrednim kontakcie ze sobą.

Obecnie do celów kotwienia chemicznego z tej rodziny żywic używa się żywicy epoksydowej. Ten produkt wymaga bardzo dokładnego mieszania, gdyż jest on determinantem właściwego utwardzenia żywicy. Kotwy czysto epoksydowe utwardzają się dłużej niż żywice katalityczne, jednakże uzyskują zdecydowanie wyższe parametry chemiczne oraz mechaniczne. Pozwala to na uzyskiwanie jeszcze wyższych nośności.NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco

ZADZWOŃ +48 794 414 064
© Copyright Zamocuj.pl