Mocowanie chemiczne, czy mechaniczne? Różnice i właściwości.

21.01.2014

Co to jest mocowanie mechaniczne i jakie ma właściwości?
Mocowanie mechaniczne to inaczej tradycyjne mocowanie, czyli np. kołek rozporowy lub kotwa.

Kołek rozporowy prawie każdy widział i wie, że zasada działania jego polega na tym, iż w wywiercony otwór wkłada się koszulkę kołka, a następnie wkręca się wkręt. Podczas wkręcania następuje rozpieranie kołka na ściany boczne otworu co powoduje, że całość się klinuje i mamy gotowe zamocowanie. Kołków rozporowych jest mnóstwo typów i rodzajów, ale nie będziemy się nad tym rozwodzili, ponieważ nie o tym jest ten artykuł. Wystarczy zapamiętać, że kołki rozporowe mogą być używane (w zależności od rodzaju) zarówno w podłożach pełnych, jak i porowatych.

 

Kotwy mechaniczne w odróżnieniu od kołków zbudowane są w całości ze stali. W znakomitej większości mają zastosowanie w podłożach pełnych lub wręcz tylko w betonie. Też jest ich przynajmniej kilkanaście rodzajów. Niemniej jednak zasada działania jest identyczna, jak w przypadku kołków. Różnica polega na tym, że osiągają większe wytrzymałości niż ich odpowiedniki tworzywowo-stalowe. Ale zawsze coś odbywa się kosztem czegoś, a wiec aby osiągnąć wysokie parametry wytrzymałościowe kotwy muszę bardzo mocno napierać na boki otworu po zamontowaniu. Powoduje to pewne konsekwencje. Z dużym uproszczeniem można przyjąć, że aby nasze zamocowanie wytrzymało 1000 kg musimy oddziaływać stałą siłą na ścianki boczne otworu w wysokości 3000 kg. Czyli 3 tony stałego nacisku zanim jeszcze poddamy nasze zamocowanie jakiemukolwiek obciążeniu. Są to tak zwane naprężenia wstępne wprowadzane do otworu.
Dlaczego to napisałem? Dlatego, że jest to podstawowa różnica w działaniu kotew mechanicznych w porównaniu z chemicznymi. Można powiedzieć, że fundamentalna różnica.

Czym więc jest mocowanie chemiczne? 
Mocowanie chemiczne to połączenie masy żywicznej i elementu stalowego. Tym elementem może być praktycznie wszystko co da się wetknąć w wywiercony otwór podłoża i nie jest gładkie powierzchniowo, czyli może to być pręt gwintowany lub żebrowany, wkręt, hak, śruba i wiele innych.
Żywica wyciśnięta z tuby tym jest elementem mocowania, które zastępuje kołek rozporowy. Jest spoiwem, które znajduje się między podłożem, a tym żeczonym prętem, który jest w niej zatopiony oraz wystający z podłoża. Żywica tworzy z podłożem i prętem dwa typy wiązania jednocześnie. Jedno nazywa się wiązaniem klejowym (adhezyjnym), czyli żywica przykleja się do podłoża, dlatego ważne jest, aby podłoże było dobrze wyczyszczone z pyłu. 
Drugi typ wiązania, to wiązanie kształtowe. Żywica po wyschnięciu jest bardzo twarda. Jej twardość przewyższa większość standardowych podłoży takich jak, beton, cegła, bloczek cementowo-wapienny, itd. Nie wspominając już o podłożach z pustkami powietrznymi, których wytrzymałość jest znacznie niższa. Żywica będąc zaaplikowana do otworu szczelnie go wypełnia wnikając we wszelkie możliwe jego zakamarki i nieregularności powstałe w procesie wiercenia. Te nieregularności są bardzo niewielkie, ale dla żywicy wystarczające, by po stwardnieniu stworzyć trwałe, bardzo mocne, wytrzymałe połączenie. To właśie jest wiąznie kształtowe. Dodatkową zaletą mocowanie chemicznego jest brak wspomnianych powyżej wstępnych naprężeń w podłożu, ponieważ do momentu obciążania naszego zamocowania ono sobie po prostu tkwi zatopione w żywicy działając zerową siłą. Dopiero jak coś zacznie wisieć na naszym haczyku, czy pręcie, to wtedy podłoże zaczyna pracować. 

Podsumowując. Mocowanie mechaniczne opiera się na tym, że tworzy klin, który przez cały czas swojej obecności w otworze napiera na niego chcąc go po prostu rozerwać, co nierzadko się zdarza w praktyce. Mocowanie chemiczne jest wolne od tej niebezpiecznej właściwości. Wypełnia wszystkie szczeliny i nierówności w otworze wywołując przy wyrywaniu dodatkowe powierzchnie tarcia i nie wpuszczając przy tym wody i innych związków chemicznych do otworu. Ponadto jest do podłoża i do pręta (lub czegoś innego) przyklejona, ponieważ żywica to bardzo dobry klej.
Jest to ogromna zaleta i przewaga nad innymi typami zamocowań. Ale o tym w następnym artykule pt. Przewaga mocowania chemicznego nad mechanicznym. 

 NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco

ZADZWOŃ +48 794 414 064
© Copyright Zamocuj.pl