Co to jest kotwa chemiczna?

30.11.2013
pręty zbrojeniowe kotwienie kotwa chemiczna wklejanieKotwa chemiczna lub inaczej kotwa żywiczna to określenie elementów montażowych tj. prętów gwintowanych, prętów zbrojeniowych i innych zamocowań, zakotwionych w podłożu na zasadzie wklejania masą na bazie żywic.

W większości przypadków zastygnięta żywica jest twardsza i mocniejsza od podłoża, a ze względu na adhezyjny charakter zamocowania, w odróżnieniu od standardowych kotew mechanicznych,  nie wprowadza do podłoża żadnych naprężeń. Sprawia to, że kotwa chemiczna doskonale nadaje się do zamocowań bardzo odpowiedzialnych wymagających wysokich parametrów wytrzymałościowych, oraz pozwala na wklejanie zamocowań blisko krawędzi podłoża.

kotwienie kotwa chemiczna wklejanie mocowanie szpilek gwintowanychKotwy chemiczne są bardzo uniwersalne w użyciu.  Można je stosować w materiałach pełnych jak beton, kamień czy cegła pełna, w których osiągają najwyższe parametry nośności - nawet do kilkudziesięciu ton na jedno zamocowanie. Szczególne wyróżnia je jednak doskonałe działanie w materiałach z pustymi przestrzeniami tj. cegła dziurawka, silka, porotherm, pustaki stropowe i inne. W tego rodzaju materiałach, dzięki kombinacji połaczenia kształtowego oraz adhezyjnego (klejącego), o wytrzymałości połaczenia stanowi niemal włacznie wytrzymałość podłoża.

Istnieje wiele różnych rodzajów żywic, jednakże wszystkie kotwy chemiczne, niezależnie od formy i sposobu dozowania, podlegają tej samej zasadzie działania: żywica musi zmieszać się z utwardzaczem. Zadozowana do właściwe przygotowanego otworu wraz z odpowiednim prętem gwarantuje uzyskanie najwyższych paramertów wytrzymałościowych i bezpieczeństwa.NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco

ZADZWOŃ +48 794 414 064
© Copyright Zamocuj.pl