W JAKICH PODŁOŻACH MOCUJEMY?

03.12.2013

Prawie we wszystkich.

Podstawowym podziałem rodzajów podłoży rozróżnianym z punktu widzenia kotwy chemicznej jest podział na podłoża z pustymi przestrzeniami oraz podłoża pełne. Do tych pierwszych zaliczamy wszelkiego rodzaju cegły kratówki, potorhermy, cegły klinkierowe, pustaki stropowe, bloczki typu silka z otworami wewnątrz. Krótko mówiąc wszystkie materiały konstrukcyjne budowlane posiadające w swoim środku otwory i przestrzenie. 

Do podłoży pełnych zaliczamy przede wszystkim beton, kamień i cegłę pełną, a także beton komórkowy. Ich cechą wspólną jest to że stanowią pełny lity materiał bez pustek w śroku. 

Dlaczego takie rozróżnienie? 

Kotwa chemiczna jest substancją płynną i do puki nie zastygnie rozlewa się w otworze do którego będzie aplikowana. Jeżeli jest to podłoże pełne, wywiercony otwór będzie "szczelny" i żywica dokładnie go wypełni i po upłynięciu czasu żelowania zastygnie. W przapdku wciśnięcia żywicy do podłoża w którym znajdują się pustki, żywica po prostu w nie wleci i nie będzie w stanie utworzyć zamocowania. Żeby tak się nie stało, używamy tuleje siatkowe. Wkładamy je do wywierconego otworu a następnie wypełniamy żywicą. Zapobiegają one wpadnięciu zmieszanki wgłąb pustek i tworzą z wyciśniętej szpilką gwintowaną masy tzw. jeża, narośl na zewnątrz tulejki która przykleja się do każdej pustki w podłożu oraz stanowi klin w każdej pustce na której się wytworzy. Można odpowiedzialnie stwierdzić, że prawidłowo wykonane zamocowanie kotwą chemiczną w podłożu z pustymi przestrzeniami zawsze będzie mocniejsze od samej ściany w której będzie wykonane tzn. szybciej rozwali się ściana niż zniszczy się zamocowanie chemiczne.

 NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco

ZADZWOŃ +48 794 414 064
© Copyright Zamocuj.pl