TEMPERATURA OTOCZENIA A KOMFORT PRACY KOTWĄ CHEMICZNĄ

04.01.2014
Kotwa chemiczna będąc substancją chemiczną w zależności od temperatury zmienia swoją gęstość. W wyższych temperaturach jest bardziej płynna, w niskich zaś staje się gęsta. Ze względu na to że podczas wyciskania żywicy musimy przepuścić ją przez mieszacz kotwy chemicznej, w którym znajduje się dodatkowo mixer mieszający obydwa znajdujące się w tubie komponenty, im gęstszą posiadamy masę, tym więcej siły będziemy potrzebowali do jej wyciśnięcia.

Wspomnę w tym miejscu dla osób które nie używały jeszcze kotew w niskich temperaturach, że mieszanka staje się na prawdę bardzo gęsta i należy używać bardzo dobry wyciskacz kotwy chemicznej oraz użyć bardzo dużo siły na jej wyciśnięcie.

Producenci wskazują że żywica powinna mieć 20 st. C w trakcie aplikacji [zajrzyj do artykułu CZASY SCHNIĘCIA KOTWY CHEMICZNEJ w którym wyjaśniamy jak rozumieć temperaturę oraz czas montażu]. Jest to zatem kierowane nie tylko nadaniem jej odpowiedniej początkowej temperatury rozpoczęcia reakcji chemicznej, ale także i po prostu wygodą pracy tj. wyciskania masy chemicznej.

Wynika z tego zatem, że mieszając temperaturą produktu możemy sobie znacznie ułatwić pracę. Aby omowić możliwość posłuże się kilkoma przykładami - częstymi problemami montażowymi wykonawców.

kotwa chemiczna wiąże za szybkoKotwa chemiczna wiąże za szybko, nie nadążam z kotwieniem szpilek i często muszę zmieniać mieszacze.

W standardowej sytuacji problem występuje latem, gdy mamy temperatury powyżej 25 st. C. Temperatury podłoża w którym kotwią wykonawcy mogą być w tych dniach zdecydowanie wyższe tak więc i czasy wiązania bardzo krótkie. Ze względu na wysoką temperaturę otoczenia, mieszana w mieszaczu kotwa także bardzo szybko schnie. 

W takiej sytuacji przede wszystkim należy bardzo dobrze zorganizować sobie pracę. Najpierw wywiercić wszystkie otwory, odpowiednio je wyczyścić, przygotować szpilki i ułożyć je w miarę możliwości przy otworach, tak aby nie tracić ani sekundy na szukanie czegokolwiek podczas montażu. Jeżeli jest taka możliwość jedna osoba powinna dozować żywcę do otworu, a druga osadzać szpilki oraz je pozycjonować. Drugim ważnym elementem, który może nam pomóc jest schłodzenie tuby z żywicą - nawet do temperatury 5 st. C. [zwykła lodówka powinna to dla nas zrobić przez kilka godzin]. Stanie się ona gęstsza przy wyciskaniu, ale da nam dodatkowe cenne sekundy, a nawet minuty, zanim nastąpi utwardzanie - zarówno w otworze jak i w mieszaczu. Wraz z żywicą można schłodzić w lodówce szpilki gwintowane. Zarówno zimna żywica jak i szpilki będą przez dłuższą chwilę w stanie przeciwstawić się wysokiej temperaturze podłoża, zwiększając tym samym czas potrzebny do rozbujania się reakcji twardnienia. Podsumowując, schłodź co się da i dobrze zorganizuj sobie pracę. W innym wypadku pozostaje Ci już tylko zakup żywicy do wysokich temperatur typu TROPIC.

kotwa chemiczna wiąże za długoKotwa chemiczna wiąże bardzo długo lub nie chce zastygnąć w niskich temperaturach.

Standardowa kotwa chemiczna poliestrowa bez styrenu jest dedykowania do kotwienia w temperaturach otoczenia do -5 st. C. W odróżnieniu do bardzo szybkiego stygnięcia kotwy w wysokich temperaturach, kotwa w niskich temperaturach schnie wolno, ale też reakcja może nie zajść wogóle. Nie będę zatem w tym miejscu proponował używania kotew dedykowanych do temperaturu dodatnich do kotwienia poniżej -5st. C., ale omówię kilka wskazówek które mogą pomóc w szybszym i wygodniejszym prowadzeniu prac kotwą letnią w temperaturach ok. 0st. C.

Powtarzam to jak mantrę, ale zaznaczę to jeszcze raz w tym miejscu, termperatura pracy żywicy odnosi się do otoczenia w którym zastyga - nie aktualnej temperatury powietrza. [wyjaśnienie tego tematu w artykule: CZASY SCHNIĘCIA KOTWY CHEMICZNEJ].

Kotwa w niskich temperaturach cechuje się tym że staje się bardzo gęsta i trudna w wyciskaniu oraz bardzo wolno zastyga, na tyle wolno że może wpłynąć na znaczne wydłużenie czasu montażu. W krótkie zimne jesienno-zimowe dni czas ma znaczenie nie tylko dlatego że jest zimno, ale szybko robi się ciemno. Każdy wykonawca przyzna mi słuszność że niepotrzebne jeżdzenie na tę samą robotę kolejnego dnia to bardzo niepotrzebny koszt.

Co zrobić żeby praca poszła nam lżej i szybciej? 

Należy skupić się na podniesieniu temperatury i każdy element wpływający na jej zwiększenie będzie z korzyścią dla montarzysty.

Tak więc:

- nie woź tub z żywicą na pace lub w bagażniku oraz nie zostawiaj na noc w samochodzie ani w żadnym innym miejscu, gdzie może się wyziębić. Żywica powinna mieć przynajmniej temperaturę pokojową.

- przed montażem możesz ogrzać tuby i szpilki  - możesz położyć je na kaloryferze lub włożyć np. do wiadra z ciepłą wodą [uwaga nie przegrzewaj żywicy do temperatury wyższej niż 30 stopni] 

- zaplanuj pracę tak aby zużyć żywice jak najszybciej oraz tak aby jak najkrócej przebywała w niskich temperaturach,

Przy termperaturach podłoża poniżej -5 st. C zaleca się już stosowanie kotwy chemicznej zimowej ARCTIC do -18 st. C

 

 

 

 NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco

ZADZWOŃ +48 794 414 064
© Copyright Zamocuj.pl